مقالات آموزشی, سیستم های گرمایشی, کوره هوای گرم, گرماتاب

محاسبه تعداد هیتر گلخانه

محاسبه تعداد هیتر گلخانه
0
(0)

محاسبه تعداد هیتر گلخانه یکی از چالش های گلخانه داران است که در این مقاله بطور کلی به شما آموزش میدیم. یکی از اساسی‌ترین ابزارهای استفاده شده برای گرم‌کردن محیط گلخانه در فصل‌های سرد، هیتر گلخانه هستند. این ابزارها به اندازه‌ی کافی اهمیت دارند که محاسبه‌ی تعداد آن‌ها بسیار مهم است. بدون محاسبه تعداد هیتر گلخانه مورد نیاز، امکان گرم‌کردن محیط گلخانه به شکل مطلوب وجود ندارد.

هیتر گلخانه با انواع مختلفی موجود هستند، شامل هیترهای تابشی، کوره هوای گرم ، هیترهای برقی و غیره. هر یک از این دستگاه‌ها دارای توان حرارتی مشخصی هستند که یکی از مهمترین عوامل در تعیین تعداد هیترهای مورد نیاز گلخانه است. البته، عوامل مختلفی در محاسبه تعداد هیتر گلخانه تأثیرگذار هستند.

اهمیت محاسبه تعداد هیتر گلخانه

تا زمانی که محاسبه تعداد هیتر گلخانه مورد نیاز  انجام نشود، امکان بهبود گرمایش محیط فراهم نیست. استفاده از هیتر گلخانه کمتر از حد لازم منجر به عدم گرم‌شدن کافی محیط می‌شود، در حالی که استفاده از هیتر گلخانه بیش از حد نیاز، منجر به هدررفت مواد بیشتر نمی‌شود.

قبل از محاسبه‌ی تعداد هیتر گلخانه، نیاز است که با عوامل مختلفی که در محاسبه‌ی میزان حرارت لازم برای گلخانه تأثیرگذار هستند، آشنا شوید.

عواملی که در محاسبه‌ی میزان حرارت مورد نیاز برای گلخانه تأثیرگذارند به این دلیل که کل گرمای تولیدشده توسط هیتر گلخانه، باقی نمی‌ماند، باید در زمان محاسبه‌ی تعداد هیتر گلخانه، این عوامل را در نظر گرفت. مثال‌هایی از این عوامل شامل نوع ابزارهای مورد استفاده در گلخانه، روش اتصال ابزارهای مختلف به هم، وجود شکاف‌های مختلف در ساختمان گلخانه و غیره می‌باشد.

عوامل تاثیرگذار در محاسبه تعداد هیتر گلخانه

عوامل تاثیرگذار در محاسبه تعداد هیتر گلخانه

عوامل تاثیرگذار در محاسبه تعداد هیتر گلخانه

به طور کلی، ابزارهای خاصی طراحی شده‌اند که به کارشناسان اجازه می‌دهند تا اندازه‌گیری دقیقی از انرژی گرمایی تلف شده را انجام دهند.

بطور کلی، می‌توان تعدادی محیط اصلی را شناسایی کرد که بیشترین از دست رفت انرژی گرمایی را تجربه می‌کنند. اولین مورد، درب‌های ورودی گلخانه به شمار می‌آید که با هر بار باز و بسته شدن، مقدار زیادی از گرما تولید شده توسط هیترها به بیرون منتقل می‌شود. موضوع بعدی، بخش مربوط به دریچه‌های ورودی هوا است که نیز منجر به هدر رفتن بخشی از انرژی گرمایی می‌شود.

همچنین، فن‌های تهویه هوا نیز جزء عواملی هستند که نیازمند اندازه‌گیری دقیق میزان انرژی گرمایی هدر رفته توسط آنها با استفاده از ابزارآلات دقیق می‌باشند. نوع پوشش استفاده شده برای دیوارهای گلخانه و میزان هوای وارد شده نیز به عنوان فاکتورهای تاثیرگذار در محاسبه تعداد هیتر برای گلخانه در نظر گرفته می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: فن تهویه گلخانه و اهمیت آن در صنعت کشاورزی

 

ضریب انتقال حرارتی در محاسبه تعداد هیتر گلخانه

برای محاسبه تعداد هیتر گلخانه، تمام تجهیزات مورد استفاده دارای ویژگی خاصی به نام ضریب انتقال حرارتی هستند. این ضریب حرارتی نقش اساسی در محاسبه تعداد هیتر گلخانه ایفا می‌کند. به عنوان مثال، ضریب‌ انتقال حرارتی برخی از ابزارهای گلخانه عبارت‌اند از:

– 5/8 در پنجره‌های تک‌جداره

– 3 در پنجره‌های دوجداره

– 4 در پوشش نایلون

– 3 در پوشش پلی‌کربنات

میزان هر یک از این عوامل با ضریب انتقال حرارتی آنها ضرب شده و نتیجه به عنوان کل میزان هدر رفت انرژی گرمایی توسط تجهیزات گلخانه محاسبه می‌شود. این مقدار باید با سایر مواردی همچون انرژی گرمایی مرتبط با باز و بست کردن درب‌ها جمع شود.

فرمول محاسبه حرارت هدر رفته در گلخانه

فرمول محاسبه حرارت هدر رفته در گلخانه

فرمول محاسبه حرارت هدر رفته در گلخانه

با توجه به این موارد، فرمول زیر برای محاسبه کل حرارت هدر رفته به‌وسیله تجهیزات گلخانه به دست می‌آید:

 

کل حرارت هدر رفته = میزان کل حرارت هدر رفته به‌ دلیل تجهیزات + میزان کل حرارت از دست‌ رفته به‌ دلیل ورود هوای تازه (از طریق درب و سایر منافذ گلخانه)

 

در انتها، یکی از انواع هیتر گلخانه که توسط بسیاری از گلخانه‌داران مورد استفاده قرار می‌گیرد، هیتر تابشی لوله ای است. این هیتر دارای مزایای متعددی است از جمله کاهش مصرف سوخت تا 60 درصد و کاهش مصرف برق تا 40 درصد. همچنین، با استفاده از این دستگاه، تولید محصول در گلخانه قابل افزایش است. یکی از ویژگی‌های این هیتر تابشی، عدم اشغال فضای کاری و صدای پایین آن می‌باشد.
محاسبه تعداد هیتر موردنیاز برای گلخانه

فرمول مقدار حرارت تولید شده در گلخانه

فرمول مقدار حرارت تولید شده در گلخانه

فرمول مقدار حرارت تولید شده در گلخانه

با آشنایی به نحوه اندازه‌گیری مقدار هدر رفت انرژی گرمایی در گلخانه، حالا نیاز به محاسبه تعداد هیتر برای گلخانه پیش آمده است. تعداد هیترهای موردنیاز گلخانه مستلزم ظرفیت اسمی هیتر می‌باشد. این به دلیل آن است که هیتر فقط بخشی از سوخت ورودی را به حرارت تبدیل می‌کند و بخش دیگر به شکل‌های دیگری از انرژی تبدیل می‌شود.

مقدار حرارت تولید شده توسط هیتر با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

مقدار حرارت تولید شده توسط هیتر = ظرفیت اسمی ضربدر راندمان کلی هیتر

 

فرمول محاسبه تعداد هیتر گلخانه

به طور کلی، راندمان بالاتر هیتر منجر به کاهش هدر رفت انرژی می‌شود و در نتیجه، هیتر با راندمان بالا گزینه‌ای بهتر محسوب می‌شود. از جمله هیترهای مختلف، تنها هیترهای برقی قادر به تبدیل کل انرژی ورودی به انرژی گرمایی هستند. حال که مقدار حرارت تولید شده توسط هیتر معلوم شده است، نوبت به محاسبه تعداد هیترهای موردنیاز می‌رسد.

تعداد هیترهای موردنیاز برای گلخانه = مقدار حرارت تولید شده توسط هیتر تقسیم بر کل مقدار حرارت هدر رفته (که در بخش قبلی محاسبه شد)

اگر نتیجه این عبارت کمتر از یک باشد، این نشان‌دهنده این است که یک هیتر کافی است تا تمام گرمای موردنیاز گلخانه تأمین شود. در اکثر موارد، محاسبه نشان می‌دهد که بیش از یک هیتر لازم است.

 

بیشتر بخوانید: بررسی بهترین نوع بخاری برای گلخانه

 

نحوه محاسبه مصرف سوخت هیتر تابشی

محاسبه مقدار مصرف سوخت هیتر تابشی نیز یکی از موارد حیاتی است که در زمان انتخاب هیتر برای گلخانه باید به آن توجه کرد. بر روی همه‌ی هیترهای گلخانه، میزان سوخت مصرفی در هر ساعت مشخص شده است. برای محاسبه کل مصرف سوخت هیتر، این مقدار را در تعداد کل ساعاتی که هیتر در گلخانه روشن است، ضرب کنید.

در صورت استفاده از هیترهای برقی، لازم است مقدار مصرف برق هر هیتر را در تعداد کل هیترهای مورد نظر ضرب کنید تا میزان کل مصرف برق آنها را محاسبه نمایید. اغلب در انتخاب بین هیترهای مختلف، مدل‌های برقی به دلیل مصرف کمتر انرژی، به عنوان گزینه‌های بهینه تر مد نظر قرار می‌گیرند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص خرید هیتر دست دوم، توصیه می‌شود مقاله خرید هیتر گلخانه دست دوم را مطالعه نمایید.

 

از این رو، در اکثر موارد افراد ترجیح می‌دهند از هیترهای برقی استفاده کنند به دلیل مصرف کمتر انرژی، در مقایسه با هیترهای گازوئیل و گاز. هیترهای گازوئیل و گاز معمولاً در محیط‌هایی با گلخانه‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شوند، زیرا در این شرایط استفاده از هیترهای برقی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد.

 

به طور کلی، هیترهای گلخانه نقش حیاتی در فراهم کردن گرمای مورد نیاز برای گلخانه‌ها دارند و ظرفیت حرارتی متنوعی دارند. پیش از خرید، مهم است که عواملی چون محاسبه تعداد هیترهای مورد نیاز و استفاده از فاکتورهای مختلف از جمله راندمان هیتر، ظرفیت کل، نوع پوشش گلخانه، و هدر رفت انرژی گرمایی در نظر گرفته شوند. محاسبه تعداد هیترها ممکن است با استفاده از فرمول‌های خاصی انجام شود که در این متن به آنها اشاره شده است. همچنین، در هنگام محاسبه هدر رفت انرژی، استفاده از ابزارهای مناسب برای اندازه‌گیری هدر رفت انرژی توصیه می‌شود.

خرید هیتر تابشی گلخانه از فروشگاه آسایش نوین
خرید هیتر تابشی گلخانه از فروشگاه ترب

 

مقالات آموزشی مناسب گلخانه داران

گرماتاب گلخانه

بهترین روش گرمایش گلخانه | مقایسه انواع سیستم های گرمایشی

مشکلات گلخانه‌ داران | راهنمای کامل

فن تهویه گلخانه و اهمیت آن در صنعت کشاورزی

راهنمای انتخاب بهترین بخاری کابینتی

فاصله بین فن و پد گلخانه چقدر باید باشد؟چرا؟

این مقاله براتون مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

تا الان امتیاز داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

1 دیدگاه در “محاسبه تعداد هیتر گلخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *